Rotova filmová noc

Hned druhý z úvodních koncertů festivalu Prague Proms navazoval na úspěch loňského s filmovou hudbou,

který tehdy pod názvem Hollywoodská noc připravil italský dirigent Marcello Rota. Nositel slavného jména (skladatel Nino Rota, spolupracovník Felliniho, byl jeho bratranec), nezklamal ani tentokrát a Hollywoodská noc č. 2 téměř zaplněný sál pražské Smetanovy síně určitě uspokojila.

Rota opět s režisérskou stoličkou u dirigentského pultu připravil s Českým národním symfonickým orchestrem program složený ze slavných témat filmů italských a amerických.

Itálii zastoupily Rotovy melodie ze snímků Cabiriiny noci a Amarcord (ten jako přídavek), Hollywood pak slavná jména americká i v USA usídlených cizinců.

Tak vedle Johna Williamse (koncertní mistr houslí Jiří Hurník podal kouzelně téma ze Schindlerova seznamu) a Lalo Schifrina (při rockově podaném Mission: Impossible se dvěma kytaristy a bicími reagovala nadšeně mladá část publika) zaujal i westernový Tanec s vlky Johna Barryho.

Výborným nápadem, který podtrhl zasněnou a tklivou náladu Silvestriho sóla pro klavír ve Forrestu Gumpovi, bylo snášení peříček foukaných z balkónů a lóží...

Autor: Vladimír Říha

Prague Proms 2011