Závěrečný koncert byl ozdoben fenomenálním uměním Radka Baboráka.

Jeden z nejlepších světových hornistů vystupuje v Čechách vzácně, jeho stálým úvazkem je Berlínské filharmonie. Připomeňme, že s tímto orchestrem vystupoval v Praze pod taktovkou Daniela Barenboima 1. května 2006 na Evropském koncertu vysílaném přímým přenosem do mnoha zemí světa a nedávno byl hostem Na plovárně, v oblíbeném TV pořadu Marka Ebena. Radek Baborák nahrál desítky gramofonových desek sólově i jako komorní hráč – je schopen provést Bachovy suity pro sólové violoncello na lesní roh! – a posouvá představu o tom, co se dá na tento nástroj zahrát.

Velmi náročný Hornový koncert č. 2 Richarda Strausse zní na pódiích nepříliš často. A jak Baborák po koncertě řekl, hrál jej poprvé zpaměti a příští rok s ním vystoupí na proslulém festivalu v Salcburku. Přítomní posluchači ovšem žasli nad tím, jak se dá toto technicky obtížné dílo zahrát s lehkostí a zdánlivou samozřejmostí. Bez zaváhání proměňuje dynamické polohy, barvu tónu, přirozeně frázuje a staví dlouhé sólové plochy. Potlesk byl dlouhý, vřelý a květiny na pódiu dostal sólista od své šestileté dcery Julie. O skladbě mimo jiné říká: "Strauss byl jedním z nejdůležitějších skladatelů pro lesní roh, má u něj mimořádnou úlohu. Jde o jedny z nejtěžších partů, které jsou zároveň napsány vděčně a efektně, že je radost je hrát. Skladba je zkomponována přímo nástroji na tělo". Snad Baboráka uslyšíme v Praze častěji než dosud.

Hudbě Richarda Strausse byl věnován celý program. Giovanni Octet, soubor vynikajících hráčů ČNSO, provedl v úvodu Serenádu pro 13 dechových nástrojů.

A po přestávce zazněla symfonická báseň slavného titulu – Tak pravil Zarathustra, na motivy neméně známé knihy Friedricha Nietzscheho. Úvodní pasáž z knihy o polomýtickém prorokovi, který sestupuje z hor, přednesl herec Karel Roden. Zhudebnění Richarda Strausse se k Nietzscheho textu váže velmi volně a skladatel nás doslova hodí do víru barev velkého pozdněromantického orchestru. Nejslavnější je úvodní efektní fanfára a stejný motiv symfonickou báseň velkolepě uzavírá. Celý večer dirigoval svým nezaměnitelným způsobem Petr Altrichter.

Lepší spojení atmosféry a umělecké úrovně si závěrečný koncert Prague Proms nemohl přát.

Autor: Jindřich Bálek

Prague Proms 2011